Dornova metoda

Dornova Metoda je jemná manuální terapie, pomocí které se klouby a obratle uvádí do správné polohy. Děje se tak dynamicky, za aktivní účasti pacienta, tedy přirozeným a volným pohybem. Tímto pohybem se obchází svalová ochrana a jemným tlakem se obratle či kloub vrátí do správné polohy. Další předností D. M. je i fakt, že tlakem palce na páteř se mohou uvolňovat blokády ve tkáních či energetické bloky.

 Tato metoda vyrovnává celkovou statiku a hledá příčiny našich problémů. Zaměřuje se na všechny zdravotní potíže s páteří. Prvotní příčinu hledá v nerovnosti končetin, která je způsobena posunem v kyčelním kloubu. Postupně se také srovnává obratel po obratli celá páteř. D. M. doplňuje Breussova masáž třezalkovým olejem, což je jediný kontaktní olej pro tuto metodu. Jemně a šetrně ošetří obratle a meziobratlové ploténky.

D. M. úspěšně řeší problém neplodnosti či neschopnosti donosit dítě. Velký počet neplodných žen má chybné postavení kostrče a pánve. Úrazy kostrče patří k nejčastějším na páteři, následně pak dochází k posunům kostí a vzniká velké svalové napětí a zablokování přirozeného toku energie. D. M. vrací kosti na místo a uvolňuje pánev.

 Aplikace D. M. je vhodná i u skolióz. Zejména u dětí a mladých lidí, kde ještě není skolióza zafixovaná. U dospělých může D. M. výrazně ulevit od bolestí. V těchto složitějších případech je však nutná trpělivou a dlouhodobá spolupráce.

Indikace:

Rozdílná délka končetin, která není vrozená, nebo po operaci,

Bolest v kříži, bedrech, kyčle, páteř, kolena, lokty, ramena

Posunutá kostrč

Mravenčení rukou a nohou

Migrény a bolesti hlavy, motání hlavy

Bolesti pod žebry bolest v rameni

Skolióza

Problémy s otěhotněním

Vybočený palec

Bolest v kolenou (ne po úraze)

 

Kontraindikace:

Akutní zánět – počkáme, až odezní

Artróza 4. stupně (u 3. stupně s omezením)

Bechtěrevova nemoc

Rakovina – v průběhu léčby

Revmatoidní artritida – s omezením

Umělé klouby

Operace plotének a kloubů – nejdříve za 6 týdnů po zákroku

Zlomeniny – až po úplném zahojení

Výhřez ploténky do 6 mm

Úraz nebo pád – až po 6-ti týdnech

Těhotenství – lze srovnat pouze délka končetin

Osteoporóza v pokročilém stadiu

 

Po provedení ošetření, je dobré nevykonávat fyzickou námahu.